I was at a Bach concert. It consoled, purified and strengthened me.

Gottes Zeit ist die allerbeste Zeit.

piątek, 17 grudnia 2010

V/A - A Tribute to Ingmar Bergman


Mija dokładnie rok od pierwszego wpisu na tym nieszczęsnym blogu. (Możliwe, że nadal nie umiem się nim posługiwać i to było dzień wcześniej lub dzień później. Nieważne. Tak czy inaczej szybko poszło.)
Jest to dość wątpliwa okazja, chciałem mimo wszystko jednak jakoś ją zaznaczyć. Czymś wyjątkowym dla mnie. Padło na to dziwne wydawnictwo z listopada 2008 roku:


Shimmering Green Bird - A Tribute to Ingmar Bergman(Teoretycznie data jego śmierci lub rocznica urodzin byłaby bardziej sensowna, ale...)

Ingmar Bergman passed away on July 30th, 2007. From his passing these songs were born. The title of this collection comes from a 2001 interview in which the director recounted a dream in which a “large, shimmering green bird” spoke to him in a field and his lifelong fear of birds.

Z grubsza opisując, mamy tu z grubsza muzykę instrumentalną (miejscami odrobina elektroniki, gdzieś nawet trochę hałasu i niepozorny wokal), bardziej bądź mniej luźno opartą na motywach z filmów Bergmana. Zresztą tytuły sporo mówią, choć niektóre są dość tajemnicze... Jest to coś innego. Sporo tu smutku i niepokoju. Na pewno rarytas. Cieszę się, że odkryłem to coś.


Jednakże Do radości jest również nieprawdopodobnym melodramatem. Nieszczęsna kuchenka spirytusowa eksploduje na początku filmu, a IX Symfonia Beethovena jest wykorzystywana bez skrupułów. W gruncie rzeczy nie mam nic przeciwko melodramatowi, a także tak zwanej operze mydlanej. Umiejętne posługiwania się konwencją melodramatu daje nieograniczone możliwości emocjonalne.
I. Bergman, Obrazy, tłum. T. Szczepański, Warszawa 1993, s. 278-282.


Tracklist:

01 Mute Echo (In Honor of Persona) (by Agnes Szelag and Caroline Penwarden)
02 The Fish is Dead (by A Million Billion)
03 Sarabande 1 (by Lance Grabmiller)
04 Monika (by Phillip Greenlief and Agnes Szelag)
05 Tystnaden (by Encomiast)
06 The Goat Hisses With His 2 Teeth (by A Million Billion)
07 Sarabande 2 (by Lance Grabmiller)
08 Winter Light (by George Cremaschi)
09 The Dark One Dances On the Shore (by The Beautiful Room Is Empty)
10 Dream:annex (by Nathan Hubbard with Nina Deering)
11 Passagio (by Robert Scott Thompson)

A TRIBUTE TO INGMAR BERGMAN

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz