I was at a Bach concert. It consoled, purified and strengthened me.

Gottes Zeit ist die allerbeste Zeit.

poniedziałek, 22 marca 2010

Xykogen - Musica Universalis


Ten kawałek muzyki leżał u mnie już parę miesięcy. Od czasu do czasu wracałem do niego, lecz dopiero teraz udało mi się oswoić z tymi dźwiękami i je docenić.
Mam wrażenie, że to kwestia pór roku; czego innego słucha się w zimę, a czego innego na wiosnę. Przynajmniej w statystycznych dawkach...

Okładka symbolicznie i w pomyśle wydaje mi się rewelacyjna, można było ją odrobinkę bardziej dopracować, chyba że chcemy pozostać w 'podziemnych' (kto wie - ten wie) klimatach i stąd tak. To też jest oczywiście miłe skojarzenie.

Podają, że ta muzyka to EBM, elektronika jakaś i eksperymentalna. Tę pierwszą nazwę raczej odrzuciłbym, może gdzieś tam, coś tam, jakieś skromne ilości ducha tego gatunku w jednym utworze, lecz bez przesady. Z pewnością jednak eksperymentalna; album ten...zawierający muzykę uniwersalną, jak wskazuje tytuł, charakteryzuje się pewnym twórczym niezdecydowaniem, rozrzutem, a wszystko to w cieniu artystycznej frywolności. Jest w tym wiara w swoje umiejętności, że uda się to podać w sposób spójny i ciekawy.

Cenię sobie bardziej te przestrzenie, gdzie zespół nie wysuwa jednoznacznie jakiejś gitary lub konkretnego, ciężkiego elektronicznego motywu. Bez wyraźnego kręgosłupa te kompozycje są znacznie ciekawsze i na swój sposób paranoiczne.
Utwór końcowy to ponad 20minut szaleńczej wizyty w psychice twórców. Przemieszczamy się po wertepach, widoczność jest marna, zimno, niepokojąco, a na końcu trafiamy i tak na pole minowe. Psia mać.

Polecam; bardzo ciekawe nagranie.
I miły polski wątek.


Tracklist:

01 In Girum Imus Nocte
02 Musica Universalis / Ineffable, Empty
03 Pissing Contest / Kshatriya
04 Citizens Arrest / Fury With The Face Of Heaven
05 Ki / Qiyamat
06 Work Will Make You Free / We Rip This Symbol From The Void
07 Seidhr / To Rend The Veil Of Paroketh
08 Brand X
09 Behold, The Silver Star / Et Consumimur Igni

MUSICA UNIVERSALIS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz