I was at a Bach concert. It consoled, purified and strengthened me.

Gottes Zeit ist die allerbeste Zeit.

czwartek, 17 grudnia 2009

empezamos

- czyli z hiszpańska zaczynamy.

By wydać się jakiś rozsądniejszy i bardziej stonowany, nie wylewać hektolitrów euforii i bynajmniej nie spocić się przy tym spermą, proponuje na początek cytat z klasyka:

Równie niepożądane co niemożliwe jest, aby pamięć przechowywała wszelkie wrażenia. Ten rodzaj pamięci posiadają ludzie zamieszkujący szpitale dla umysłowo chorych. Pamięć, niezależnie jaką postać przyjmuje, uzależniona jest od procesów metabolicznych zachodzących w mózgu. I to właśnie on nadaje właściwą harmonię ćwiczeniom, odpoczynkowi i gospodarce, podobnie jak to czyni siła mięśni.
Pamięć sama w sobie jest bezużyteczna. Przypomina bibliotekę. Jej dane muszą być poddawane należytej ocenie i porządkowane z należytą troską. To samo można powiedzieć o organach, które jeśli mają przynieść pożytek, potrzebują utalentowanego organisty.
Dzięki klasyfikowaniu poszczególnych wrażeń osiąga się ideę wyższego porządku. Powtarzanie tego procesu nadaje strukturę umysłowi, który staje się instrumentem godnym myśli. Można wtedy przechowywać i do woli wydobywać z mroku na światło dzienne tysiące faktów, które w przeciwnym razie zalałaby niewyćwiczoną pamięć. Umysł należy bowiem kształtować, pamiętając o dobrym układzie zakończeń nerwowych w mózgu.
Należy to czynić zawsze podług woli! Oto bowiem jest klucz do właściwego wyboru, aby bezzwłocznie zapamiętywać wszystkie wartościowe fakty, a zapominać o tych, które nei mają związku z prawdziwą drogą swej gwiazdy w kosmosie.

A. Crowley, Krótkie eseje o prawdzie, przeł. D. Misiuna, Warszawa 2001, s. 41-42.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz